Beszámoló a Tudomány és Technika hetének 2023-as programjairól
2023. november 6-12. közt zajlottak a Gazdaságtudományi és Informatikai Karon a 2023-as évi Tudomány és technika hetének keretén belül megtartott rendezvények.
November 7-én 10:00 órától prof. Dr. Poór József, DSc. úr és munkatársai tartottak előadást a munkaerőpiac felgyorsult átalakulásáról, a technológiai fejlődés hatásáról. A vállalatok és intézmények számára egyre fontosabbá válik a munkaerő megtartása és új tehetségek bevonzása, miközben a megfelelő szakképzettséggel rendelkező munkaerő egyre szűkebben áll rendelkezésre. Mindezen hatások a foglalkoztatási trendek és a HR átalakulását idézi elő. Az előadásra a VEGA 1/0688/21 sz. Foglalkoztatási stratégiák kutatása és elemzése a V4 országokban megnevezésű projekt keretén belül került sor.
2023. november 8-án került sor 13.00 órai kezdettel Ing. Takáč Ondej, PhD. úr, az Informatika Tanszék vezetőjének „3D modelek készítve fotogrametria segítségével” c. előadására. Az előadás középpontjában a 3D modellek készítésének módszere és alkalmazási lehetőségei álltak
13:30-tól Prof. Ing. Gazda Vladimír, PhD. úr „Szabadság - múlt, jelen és jövő.” címmel tartott előadást, amelynek fő témája a szabadság volt.
2023. november 9-én 11:30 órai kezdettel prof. Molnár András, PhD. úr tartott előadást „Nukleáris sugármérés drónokkal“ címmel. Jelenleg a drónok számos társadalmi és tudományos területen nagy felhasználási potenciállal rendelkeznek. Az egyik ilyen terület a radioaktív sugárzás kimutatására való felhasználásuk.
13:30 órai kezdettel prof. Szalay László, DSc. úr „Miért kellett két évezred egy probléma megoldásához? “ című előadását hallgathatták meg az érdeklődők. Egy i.e. 3. századi probléma megoldása gondot okozott egészen a 21. századig, amikor végül az eredményt számítógép segítségével tudták megadni. Hosszú évszázadok folyamán egy elméletet fejlesztettek ki az adott egyenlettípus megoldására, amely még ma is intenzív kutatás tárgyát képezi.
13:00 órai kezdettel „Ételallergia, ételintolerancia: tévhitek és evidenciák“ cimű workshop került megtartásra. Az ételallergia, ételintolerancia napjainkban egyre több embert érint megnehezítve ezzel a mindennapi életet. Számos tévhit kering a különbőző ilyen jellegű betegségekről. A workshop a témához kapcsolódó kutatási eredmények megosztásán túl lehetőséget biztosít eszmecserére, tapasztalatok megosztására is. Az előadás az Erasmus+ KA2 č. 2022-2-HU01-KA220-HED-000094859 sz. projekt keretében került megvalósításra.
https://fei.ujs.sk/hu/tudomany-es-kutatas/tudomanyos-rendezvenyek/6346-beszamolo-a-tudomany-es-technika-hetenek-2023-as-programjairol.html#sigProId37da5220e6